Žalių stogų apželdinimas

Žali stogai tikrai nėra naujovė. Jų ištakos siekia itin senus laikus, o šiandien gyvų stogų idėja gaji daugelyje šalių. Europoje bene daugiausia tokių stogų galima išvysti Šveicarijoje. Nors investicija nėra pati pigiausia, tačiau džiugu, jog stogų apželdinimas populiarėja ir mūsų šalyje. Platus privalumų sąrašas – puiki atsvara aukštesnei stogo įrengimo kainai.

Žali stogai


Ar žinote, jog apželdintų stogų ištakos siekia net IV amžių pr. Kristų? Anuomet žalių stogų pavyzdys buvo įspūdingieji Babilono sodai. Vėlesniais laikais žmonės netruko pastebėti apželdintų stogų naudos – jie kaip reikiant pagerindavo šilumos izoliaciją: žiemą namuose sulaikydavo šilumą, o vasarą neleisdavo karščiui pernelyg sušildyti patalpų, tad jose būdavo maloniai vės.

Žalias stogas – koks jis? Šio tipo stogai skirtingi visais metų laikais. Vasarą jie žavi smulkučiais rasos lašeliais ankstyvą rytą, sodria žaluma ir / ar gėlių žiedų marga skraiste. Rudenį pasakišką vaizdą dovanoja auksaspalvio rudens potėpiai. Žiemą žalias stogas paprastai būna ne visai žalias – elegantiškai nusileidusios baltutėlės snaigės nukloja jį plonyte balta skraiste, dovanodamos grakštumą ir pasakišką įvaizdį. O pavasarį stogas tarytum atgyja, kasdien nusidažydamas vis žalesne spalva, būna pilnas gyvybės. Taip pat jis gali būti nepriekaištingai tvarkingas ir išpuoselėtas arba spinduliuojantis natūralią netvarką, įkūnijantis vieną spalvą arba plačią spalvų paletę. Ir nepaisant to, kokius augalus bei kitus žalio stogo dizaino ypatumus pasirinksite, Jūsų apželdintas stogas bus kvėpuojantis, ekologiškas, estetiškas ir, žinoma, dailus.

Kokius stogus galima apželdinti? Apželdinti stogai gali būti įrengiami tiek ant mažų, kompaktiškų, neaukštų stogų, tiek ant didelių. Toks stogo tipas bus puikus variantas bet kokios paskirties stogui: gyvenamojo namo, sodo namelio, kaimo turizmo sodybos, garažo, pramoninės, administracinės ar kitokios paskirties pastato. Įdomiausia tai, jog apželdintas stogas nepriekaištingai įsilies į bet kokią aplinką – tiek į gamtos apsuptį, tiek į didmiestį. Pastarajame toks stogas išsiskirs, atrodys originaliai, moderniai, o štai kaime, šalia miško, vandens telkinio ar tiesiog laukuose esančio statinio apželdintas stogas darniai susilies su aplinka.

Stogo apželdinimo procesas ir trukmė


Įrengiant apželdintus stogus labai svarbu kuo tiksliau atkartoti natūraliai gamtoje augančių augalų augimo sąlygas. Atsižvelgiant į tai apatinis žalio stogo „sumuštinio“ sluoksnis yra drenažinis, ant jo klojamas filtruojantis, o pačiame viršuje įsitaiso vegetacinis, kuri ir yra matomas pažiūrėjus į apželdintą stogą.

Koks stogo apželdinimo procesas?


· Ant gelžbetoninės plokštės montuojamas skiriamasis sluoksnis, o ant jo eilės tvarka: garso, šilumos ir hidroizoliacijos sluoksniai.
· Ant hidroizoliacijos sluoksnio sumontuojamas patikimas barjeras šaknų sistemai, neleisiantis šaknims skverbtis giliau ir taip ardyti stogo hidroizoliacijos.
· Įrengiamas drėgmę kaupiantis sluoksnis, kuris atlieka dvi funkcijas: nuo mechaninio poveikio saugo apačioje esantį šaknų barjerą ir kaupia visas augalams reikalingas maistines medžiagas bei, žinoma, vandenį.
· Toliau montuojamas itin reikšmingas drenažinis sluoksnis. Pastarasis viršutinėje pusėje turi tokias įdubas, kuriose kaupiamas lietaus vanduo. Apatinėje šio sluoksnio pusėje vyksta oro cirkuliacija, kuri labai svarbi dėl tinkamos ventiliacijos.
· Ant drenažinio sluoksnio klojamas filtruojantis, kuris neleidžia į drenažinį sluoksnį patekti smulkutėms augalų substrato dalelėms.
· Tinkamai sumontavus minėtus sluoksnius, kurie efektyviai pasirūpins stogo konstrukcijos ir hidroizoliacijos apsauga, klojamas substratas augalams. Parenkamas toks, kuris patenkintų augalų, augančių ant stogo, poreikius.
· Paskutinis proceso etapas – augalinio sluoksnio įrengimas. Renkantis prioritetą reikia teikti tiems, kurie nebijo sausrų ir apskritai nėra labai įnoringi.

Kiek trunka stogo apželdinimas? Darbų trukmė yra individuali kiekvienu atveju, mat priklauso nuo tokių aspektų kaip stogo plotas, sluoksnių skaičius, substrato storis, kokie augalai bus sodinami, stogas plokščias ar dvišlaitis ir t.t. Apželdinimas veja, gėlytėmis ar samanomis trunka kur kas trumpiau nei želdinimas krūmais, medeliais ir pan.

Stogo apželdinimo tipai. Galime išskirti du apželdinimo tipus, atsižvelgiant į apželdinimo tikslą ir paties stogo specifiką. Tai būtų ekstensyvus ir intensyvus apželdinimas. Pirmuoju atveju stogas apželdinamas nuolatinės priežiūros nereikalaujančiais augalais, kuriems reikia nedidelio sluoksnio substrato. Paprastai šiam apželdinimui pasirenkami šilokai ir kitos nereiklios, neaukštos gėlės, samanos, vaistiniai augalai ar tiesiog vejos žolė. O intensyviu apželdinimu vadinamas procesas, kurio metu ant stogo įveisiamas tarytum sodelis su didesne augalų įvairove, aukštesniais augalais, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra. Tikriausiai nė nereikia sakyti, kad toks stogo apželdinimas pareikalaus daugiau investicijų. Taip pat reikalingas kur kas storesnis substrato sluoksnis. Apželdinimui naudojami daugiamečiai augalai, sukuriami ir žaliuojančios vejos ploteliai, įkurdinami krūmai, medeliai (galima sodinti žemesnius, tačiau tinka ir pasiekiantys net keliolikos metrų aukštį).

Apželdinto stogo konstrukcija


Pateikiame žalio stogo konstrukciją nuo apačios iki viršaus:
· gelžbetonio plokštė;
· skiriamasis sluoksnis;
· garso izoliacijos sluoksnis;
· šilumos izoliacijos sluoksnis;
· hidroizoliacija (patikimo sandarumo užtikrinimas);
· hidroizoliacijos apsauga (apsaugoti hidroizoliaciją nuo mechaninių pažeidimų, aštrių drenažo dalelių);
· drenažas (atsparus šalčiui bei gniuždymui, nekenksmingas augalams, sparčiai pašalinantis perteklinį lietaus vandenį);
· filtruojantis sluoksnis (filtruojantis vandenį, saugantis drenažo sluoksnį nuo smulkių substrato dalelių);
· substratas (sparčiai absorbuojantis vandenį, laidus vandens pertekliui, aprūpinantis augalų šaknis oru, turintis pakankamai kalcio, kitų maistingų medžiagų);
· augmenija (parenkama atsižvelgiant į poreikius, oro sąlygas, atsparumą ir kt.).

Apželdintas stogas su Trihaus: kodėl verta įrengimo darbus patikėti mums?


· Stogas yra viena svarbiausių statinio dalių, o apželdinimas reiškia papildomas – neretai ir labai dideles – apkrovas. Todėl itin svarbu šį darbą patikėti specialistams. Mūsų komanda labai tiksliai įvertins, ar konkretus stogas gali būti apželdintas ir pasiūlys geriausius variantus, atsižvelgiant į konkretų stogą, patį statinį, jo parametrus, galimas apkrovas ir kitus reikšmingus kriterijus.
· Mūsų apželdinimo specialistai yra sukaupę žinių ir įgūdžių bagažą, todėl garantuoja profesionalias, aukštos kokybės paslaugas.
· Pateikite savo žalio stogo viziją ir mes ją realizuosime.
· Dirbame operatyviai, vertiname brangų Jūsų laiką.
· Įgyvendiname visas idėjas: nuo kuklių iki itin originalių.
· Vertiname kiekvieną klientą, nepriklausomai nuo projekto dydžio.
· Jei dėl techninių aspektų Jūsų idėja negali būti įgyvendinta, pasiūlysime artimiausią jai sprendimą, kuris užtikrins ne tik dailų vizualinį vaizdą, bet ir pastato konstrukcijų saugumą.
· Glaudžiai bendradarbiaujame su klientais, todėl galutinis rezultatas visuomet džiugina ir pranoksta lūkesčius.

Žalių stogų kainos


Domina žalio stogo kaina? Turime pasakyti, jog kiekvienu atveju ji skaičiuojama individualiai. Kainų diapazonas itin platus, nes pirmiausia kaina priklauso nuo stogo ploto, taip pat ji kinta priklausomai nuo tendencijų rinkoje, tiekėjų taikomos kainodaros ir kitų aspektų.

Apželdinto stogo privalumai ir trūkumai


Žali stogai tikrai atrodo labai estetiškai, išskirtinai. Tačiau ne tik vizualiniai aspektai dominuoja jų privalumų sąraše – apželdinti stogai turi solidų sąrašą ekonominių, ekologinių ir kitokių privalumų.

· Jie saugo stogą ir taip pailgina jo eksploatacinį laikotarpį. Ne paslaptis, jog įprastas stogų dangas veikia išorės poveikis, kuris turi neigiamos įtakos, pavyzdžiui, dangos blunka, praranda reprezentatyvumą, prastėja jų techniniai parametrai ir pan. O augalų danga efektyviai apsaugo stogo konstrukciją nuo tokių aplinkos veiksnių kaip saulės spinduliai, stiprus vėjas, temperatūrų kaita ir pan. Visas augalinis sluoksnis daug kartų sumažina temperatūrų kaitos (kuri neretai siekia net ir kelias dešimtis laipsnių) neigiamą įtaką bei teigiama veikia stogo hidroizoliaciją ir jos eksploatavimą.

· Toks stogas sulaiko didelį kiekį lietaus vandens. Lietaus vanduo, kaip žinome, nėra draugas stogo dangoms. Visgi tai yra didelė drėgmė, o pastaroji neigiamai veikia stogų dangų savybes, taip pat bent menkiausias dangos defektas lems pratekėjimus. Tačiau apželdinti stogai leidžia to išvengti, nes augalinis sluoksnis sulaiko net iki 90 proc. lietaus vandens! Didelę dalį jo sueikvoja augalai, o kita dalis tiesiog išgaruoja. Dėl šios priežasties ne tik bus saugoma stogo konstrukcija, bet ir galėsite montuoti paprastesnę, o drauge ir pigesnę, lietaus vandens surinkimo sistemą.

· Apželdintas stogas yra tvarus sprendimas, mat jis pasižymi kur kas geresnėmis šiluminėmis savybėmis visus metus. Šaltuoju metų laiku tai leidžia ženkliai sumažinti šildymui tenkančias išlaidas, o štai vasarą galima sutaupyti patiriant mažesnes sąnaudas pastato kondicionavimui.

· Kalbant dar šiek tiek apie tvarumą, tai ar žinote, jog žali stogai puikiai „sutaria“ su saulės baterijomis ir papildo vieni kitų pranašumus? Apželdinti stogai nekaista net karštomis vasaros dienomis, todėl tai lemia maksimalų saulės baterijų efektyvumą, nes pastarasis itin glaudžiai susijęs su aplinkos temperatūra.

· Pagerina garso izoliaciją. Dažnas įsirengęs įprastos dangos stogą skundžiasi į jį barbenančių lietaus lašų garsu (ypač aktualu skardinių stogų atveju). Gyvenantieji judriose miesto vietose, šalia oro uostų, geležinkelio stočių tikrai sunkiai susitaiko su iš lauko atsklindančiu triukšmu. Tai štai – apželdinti stogai puikiai sugeria garsą ir labai pagerina garso izoliaciją.

· Žalias stogas – švaresnis oras. Visi žinome, jog augalai padeda filtruoti orą, sulaiko dulkes, valo namus supančią aplinką.

· Miestuose įrengti žali stogai puikiai kompensuoja prarastus žaliuosius plotus, suteikia galimybes miestų gyventojams įsirengti žaliąsias zonas, poilsio aikšteles ir mėgautis augmenija tiesiog čia, ant namo stogo.

Greičiausiai nėra dalykų, kurie turėtų vien tik privalumus. Kalbant apie žalio stogo trūkumus galime išskirti tik kainos aspektą – įrengti apželdintą stogą yra nepigus malonumas, o jei pasirinksite intensyvų apželdinimą, tai investicijos bus tikrai didelės.

Apželdinto žalio stogo priežiūra


Apželdinto stogo priežiūra priklauso nuo želdinimo tipo: ar stogas apželdintas ekstensyviu, ar intensyviu būdu. Jei nenorite investuoti savo laiko žalio stogo priežiūrai, Jums neabejotinai aktualus ekstensyvus apželdinimas. Šie stogai visiškai nereiklūs priežiūrai. Tokios sistemos storis kaip ir svoris yra nedideli, augalai sodinami tokie, kurie neturi daug poreikių.

Kas kita, jei stogas apželdintas intensyviu būdu. Tokiu atveju visi krūmeliai, medeliai, dekoratyviniai augalai, gėlės, veja reikalaus priežiūros – pagal kiekvieno augalo poreikius.

Bendros rekomendacijos. Būtinas laistymas, geriausia – laistymo sistema (puiku, jei tokia technologija turės drėgmės daviklius). Laistoma atsižvelgiant į oro sąlygas. Taip pat svarbus rudeninis ir pavasarinis tręšimas ir piktžolių naikinimas rankiniu būdu.

Žalias stogas atrodo labai reprezentatyviai, estetiškai ir dovanoja puikias ekologines savybes, leidžia taupyti. Tačiau kad atskleistų visą pluoštą savo privalumų, jis turi būti ne tik kokybiškai įrengtas, bet ir tinkamai prižiūrimas. Mes teikiame tęstinę apželdinto stogo priežiūros paslaugą pagal atskirą susitarimą su klientu.


Stogų dengimas žaliuoju kilimu labai patrauklus sprendimas. Domina ir Jus? Mūsų komanda paslaugas teikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje bei kituose Lietuvos miestuose. Susisiekite!

Svarbu!


Kiekvienas įgyvendinamas projektas yra individualus ir sprendiniai bei jų įgyvendinimas gali būti koreguojami, priklausomai nuo aplinkybių, poreikių bei galimybių.